من گنگ خواب دیده و عالم تمام کر

شاعر: نامعلوم

من گنگ خواب دیده و عالم تمام کر
من عاجزم ز گفتن و خلق از شنیدنش

۸ دیدگاه در “من گنگ خواب دیده و عالم تمام کر”

 1. من عاجزم ز گفتن و خلق از شنیدنش..!
  دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۲
  در صفحه ۲۰۰ برگزیده اشعار مرحوم نادر نادرپور، که به شماره ۱۴۰۶ مورخه ۱۰ر۱۰ر۵۱ در کتابخانه ملی به ثبت رسیده و ناشر آن نیز سازمان کتاب‌های جیبی بوده، زیر عنوان «شعر پنجره خاموش» آمده است:

  «من گنگ خواب دیده و عالم تمام کر

  من عاجزم ز گفتن و خلق از شنیدنش»

  مولوی

  حال آن‌که متأسفانه شاعر در ذکر نام گوینده شعر، دچار اشتباه شده و در چاپ اخیر آثار ایشان هم که به وسیله مؤسسه انتشارات نگاه تجدیدشده باز هم به اشتباه شعر یاد شده به مولوی نسبت داده شده است حال آن‌که این بیت را مرحوم علامه دهخدا در کلید واژه «خواب دیده»، از رساله «مجدیه» تألیف حاج میرزا محمدخان مجدالملک متوفی به سال ۱۲۹۸ هجری قمری می‌داند که من پس از بیشتر از ۲۰ سال جستجو، آن را پیدا کرده‌ام، با عنایت به اینکه در اینترنت هم این انتساب را خیلی‌ها متعلق به حضرت مولانا دانسته‌اند، جا دارد این اشتباه تصحیح و نام حاج میرزا محمدخان لواسانی به عنوان شاعر، ذکر شود.

 2. باسلام 📎
  ادیب.مهر.🇯 میر مرندی المیاسر” کرج
  البرزی ؛ #
  کشور شعر شاعری و ادب و هنر متاسفانه به این وضع افتاده که کسی ادبا و شعرای معاصر ر نمی شناسد د و هیچکجا ی این رسانه مثلا مللی، دو دقیقه وقت اختصاص ندارد د براز ادبیات..

 3. خیر این شعر از شمس نیست و قید شدن در کتاب خط سوم دال بر این نیست که این سروده از شمس می باشد.
  این سروده متعلق به میزار محمد خان لواسانی هست

 4. با سلام و عرض ادب
  متاسفانه صاحب نظران در این مورد ورود نمی کنند و من و امثال من بدون تحقیق نقل قول میکنیم اما شعرای معاصربخصوص شعراییکه آثارشان بچاپ نرسیده گاها شعرهای زیبا و بامغز زیاد دارند که به اسم شعرای قدیم ثبت می شوند مانند همین نمونه که ازحضرت مولانا نیست ولی دردیوان شمس و آن هم در چاپ های جدید آمده است.

 5. با سلام
  این بیت را دکتر جواد طباطبائی (تاریخ اندیشه نگار معاصر» در کتاب تاملی درباره ایران ج۲، ص: ۴۳۶ از رساله مجدیه نقل نموده است. البته بر آشنایان بر سبک سیاست نامه نویسی -و در کل بر نثر عصر ناصری- روشن است نویسندگان آن عصر در ابتدا یا میانه سخن به بیتی که گاه از نویسنده بود و گاه از دیگری استناد می کردند؛ و لذا نمی توان به راحتی بیت محل گفتگو را به مجد الملک نسبت داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *